Kommenteeri

Biolagunev plastik ja tegelik olukord Eestis

“Mul üldse ei lagune see bioplast kompostihunnikus ära” räägib klient. Selle peale tekib küsimus - kas rääkida pikem jutt või öelda lühidalt, et see ei lagunegi ja Eestis puudubki üldse võimalus seda õiget moodi kompostida...“Kui palju sul aega on?” küsimuse peale otsustame koos, et räägin kokkuvõtlikult selle pikema jutu siiski ära.

Üldiselt teatakse, et hetkel tuntuim bioplast ehk PLA on tehtud erinevate taimede nagu suhkruroog, mais, vetikad, suhkrupeet jääkproduktidest. Aga kui täpsem olla, siis tegelikult saadakse seda nende taimede hapendamise käigus tekkivate bakterite jääkainetest. Ehk siis see on nagu justkui juba veidi uus aine, kuigi saadud siiski algselt suhkruroost, maisist jne.

Bioplasti lagunemise protsessi kiirust mõjutavad materjali koostis ja struktuur, keskkonna niiskusesisaldus ja happelisus, õhustatus, süsiniku ja lämmastiku suhe ning ammoniaak ja anorgaanilised soolad. Lisaks on PLA lagunemistsükkel tunduvalt pikem kui tavakompostil, kuhu on visatud kartulikoored, umbrohtu jne. Juba ainuüksi seetõttu ei lagune see kompostis. Siit tulebki välja teine väga oluline nüanss - PLA tahab saada lagunemiseks täitsa teist keskkonda ja temperatuuri, kui tavakompostis võimalik. Jah - saaks ju osta kiirkomposteri ja sinna tekitada vajalik keskkond aga sel juhul on siiski vaja muu kraam komposteerida eraldi.

Bioplast täidab oma eesmärki ainult siis, kui pakend sobivates tingimustes komposteerida.

Kuna bioplast eraldab lagunemise protsessil metaani, on see kindlas keskkonnas kokku kogutuna kasulik energiaallikas. Atmosfääri sattudes on see kahjulik kasvuhoonegaas.

Eestis kompostitakse biolagunevaid jäätmeid tööstuslikult Jõelähtme ja Paikuse prügilas ning mõnes jäätmejaamas, nt Pärnamäel. Aga eraldi konkreetselt bioplastist jäätmete kompostimist neil veel ei ole.  Alustuseks juba see tõsiasi, et üleüldse puudub bioplasti kogumiseks ette nähtud süsteem, mis võimaldaks seda kompostida.
Seega - hetkeseisuga tuleb oma biolagunevast plastist pakend visata olmeprügi hulka ja üldine tulemus on hullem varasemast, kui kasutasime plastpakendit, sorteerisime ja saatsime materjali taaskasutusse.

Kokkuvõtteks. Pakendiettevõttena oleme pandud väga keerulisse olukorda. Meie kliendid on keerulises olukorras. Ostame kallimat materjali, mis teeb hetkeseisuga rohkem kahju kui kasu.

Loe lisa: 

Lisa kommentaar

Email again: