Kommenteeri

Orienteerumine pakendimaailmas - materjalid

Pakendi valikul tuleb lähtuda mitmest asjaolust - muidugi suurus ja kuju, aga ka materjal ja sellest tulenev vastupidavus ning jalajälg. Tekkis mõte kirjutada lühidalt peamistest materjalidest, millest on tehtud ka ESCANDO tootevalikus olevad pakendid.

Suhkruroost pakend 1 kuu ja 1 nädal tavalises mullas koos vihmaussidega.:)

  • Suhkruroog - suurim osa sellest töödeldakse suhkruks. Toidukarpe valmistatakse suhkruroo kas siis suhkrutööstuse jääkproduktidest või selleks mitte sobivate taimede kokkupressitud kiududest. Toidukarbid, mis sellest tehtud, lagunevad looduses 90 päevaga.

  • PLA ehk bioplast -  PLA saadakse nt suhkruroo või maisi käärimisel tekkivate bakterite jääkainest. Sellest toodetakse enamjaolt biolagunevaid toidu- ja jooginõusid ning ostu- ja prügikotte. PLA toidupakendeid tohib kasutada mikrolaineahjus toidu soojendamiseks. PLA ei lagune tavakomposti hulgas. See vajab kindlat temperatuuri ja keskkonda. Seega tuleb seda koguda eraldi ja olla kindel, et see jõuab jäätmejaama, kus seda vastavatel tingimustel komposteeritakse. Paraku Eestis hetkeseisuga selline kompostimisvõimalus puudub.

  • Kraft ehk kartong –  tegemist on lihtsalt öeldes paksu paberiga (raskem kui 224 g/m2) mis on valmistatud looduslikust toorainest ning on taaskasutatav. Kuna tegu on siiski paberiga, mis on küll oma olemuselt tugevam ja paksem, siis vedelikuga kokku puutudes hakkab see siiski lagunema. Niiskema toidu pakendamiseks lamineeritakse sisemine kiht ära, mis muudab selle palju vastupidavamaks.

  • Polüetüleentereftalaat (PET) on elastne, kuid samas vastupidav plast. Sellest valmistatakse pudeleid nii vee, mahla ja gaseeritud jookide jaoks kui ka toidupakendeid. PET ei sisalda ohtlikke aineid nagu ftalaadid ja bisfenool-a. Küll aga hakkab see materjal kõrgemate temperatuuride juures (päike, köögipliidi lähedus jne) eritama pakendis oleva hulka toksilisi aineid.

    Pakend on mõeldud ikkagi ühekordseks kasutamiseks.

  • Polüpropüleen (PP) on väga hea kuumataluvusega plast, mis muudab selle vastupidavaks õlile ja rasvale. Sellest saab valmistada pudeleid, toidukarpe, kõrsi. PP-st ei imendu toidu sisse mürgiseid kemikaale. Antud materjalist pakendites tohib mikrolaineahjus toitu soojendada.

Sama oluline kui on materjali valik, on ka mõelda, mis saab sellest peale kasutamist.

Paljusid materjale on võimalik ümber töödelda - näiteks PET plasti saab hiljem kasutada mööbli ja põrandakatete tootmises, PP plasti aga suunatulede, jääkraapijate, nagide, kandikute jms valmistamisel.
Seda kõike ainult juhul kui peale kasutamist visatakse kasutatud pakend vastavasse prügikonteinerisse.

Kui teil on materjalide, pakendite või nende kasutusviiside kohta küsimusi, siis pöörduge julgelt meie poole. Veel parem -  tulge külla ning saate meie valikus olevaid pakendite materjale enda silmaga üle vaadata ja käega katsuda :)

Lisa kommentaar

Email again: